Międzywojnie w Muszynie

 Kościół parafialny pw. Św. Józefa w Muszynie w okresie międzywojnia. Pocztówka ze zbiorów Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego
działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Muszynie.


W 1918r w listopadzie ustały działania wojenne. W tym samym czasie Stany Zjednoczone, które szykowały się na długą wojnę nagromadziły zapasy pożywienia i odzieży, które niewykorzystane zostały przekazane do Europy i trafiły również min.  do Muszyny. I tak raz do roku rozdawano ludziom ubrania, a raz dziennie były wydawane skromne posiłki. Powstałe amerykańskie kuchnie działały tak do 1924r.

Zmian w Muszynie w tym czasie można dopatrywać się w nazewnictwie różnych urzędów, gdzie zniknął przedrostek CK przed swoimi głównymi nazwami jak np: CK Sąd Powiatowy gdzie CK, oznaczał  Cesarstwo-Królewskie. Samych zmian na szczeblu urzędniczym nie było, gdyż Polacy wcześniej piastowali te urzędy. W tym czasie poczyniono piękną inwestycję upamiętniającą to jak że ważne dla nas wydarzenie, sadząc Dąb Wolności przy budynku szkolnym w rynku. Dziś obok dębu stoi wielki głaz z tablicą pamiątkową. 


Następował powolny proces odbudowy, zarówno pod kątem kulturalnym jak i  sportowym. Muszyna stała się uzdrowiskiem do którego coraz więcej osób z całej Polski przyjeżdżało by podreperować swoje zdrowie. Powstał min. Dom Ociemniałych Weteranów nad którym piecze sprawował v-ce burmistrz Muszyny Dr. Jędrzejowski. Pensjonat powstał tuż nad jedynym w Polsce rezerwatem Lipowym. W rejonie dzisiejszego Zapopradzia, powstały pierwsze boisko do gry w piłkę i rywalizujące ze sobą drużyny na Folwarku, Ćwierci i okolicach Zakościołu. Najsilniejszą drużyną był Poprad I. Dalszy rozwój Zapopradzia jako centrum letniskowe, wyparł boisko najpierw na Mikową a potem pod Dzibasówkę gdzie po dziś dzień znajduje się stadion. Została otworzona biblioteka, utworzył się zespół amatorski złożony w większości ze studentów pod przewodnictwem organisty Józefa Kmietowicza wystawiający min. sztukę ,,Janko powstaniec''. Napływ gości przekraczał 3krotność liczby mieszkańców (3tys.) Wybudowano dla kuracjuszy pierwsze łazienki mineralne na Zapopradziu. W centrum Muszyny powstał odwiert wody ,,Piotr'' i ,,Milusia'' Zmienił się rynek, który od tego czasu aż do kolejnych poważnych remontów w 2020/21r został wyłożony kostką i ozdobiony drzewami. Znikły lampy naftowe a w ich miejscu powstały w końcu pierwsze elektryczne. Powstało kino mieszczące się obok dzisiejszej remizy strażackiej. Z rolnictwa i leśnictwa w tym czasie utrzymywało się 71,4% ludności, o czym świadczą liczne pola orna, dziś dostrzegane tylko na Mapach Lidarowych: 





 Nie mniej jednak w kolejnych latach liczba ta spadła już do 57,8% ponieważ zbocza górskie były zimne i skaliste, i trzeba było wiele wysiłku włożyć, by jako taki plon z nich zebrać. Muszyna słynąca niegdyś z rzemiosła ( XVIIw. - farbiarstwo i koronczarstwo) upadła. Handel całkowicie opanowali żydzi. Dopiero pod koniec okresu zaczęły pojawiać się sklepy prowadzone przez katolików. W drugiej połowie lat międzywojennych, rozwinęło się życie organizacyjne. Powstało min. związek strzelecki na wzór tego jaki zorganizował przed I wojną światową Józef Piłsudski. Ok. 120 młodzieńców Muszyńskich przeszło w tym czasie szkolenie w starym budynku szkolnym pod Kościołem.

Okres międzywojenny jest przez wielu numizmatyków uważany za piękny etap w dziejach Polskiego pieniądza.


Przeszukując tereny Muszyny, wiążę duże nadzieje ze znalezieniem większości monet z tego okresu.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zgody