I wojna światowa
Wszystko zaczęło się od zamachu w Sarajewie.
W czerwcu 1914r armia austriacka urządziła manewry w Bośni, podczas której doszło do śmiertelnego zamachu na Franciszka Ferdynanda następcę tronu cesarstwa Austro-Węgier oraz na jego żonę Zofię. Przez miesiąc była cisza i dopiero 30 lipca przerwało ją wystosowanie pisma do Serbii. Odpowiedź jaką carstwo otrzymało była niesatysfakcjonująca i w kolejnym dniu 31 lipca Wiedeń ogłosił stan wojenny. Rosja ogłosiła częściową mobilizację a odpowiedzią Niemiec było wypowiedzenie Rosji i jej sojuszniczce Francji, wojny w dniu 1 sierpnia 1914r. Po stronie Francji stanęła Anglia i Japonia.
1 grudnia do Krynicy wkroczyły oddziały Kozackie. Po południu prą w kierunku Muszyny, oczyszczając najpierw wzgórza w Powroźniku później rosyjska artyleria zrzuca szrapnele, raz na Wilcze, Malnik a raz na Koziejówkę. Tak Rosjanie zajęli tereny wokół Muszyny.
2 grudnia 1914r wojska Rosyjskie wkroczyły do Muszyny od strony Krynicy. W odpowiedzi na przybycie, ówczesny komisarz miasta wręczył na tacy, dowódczy rosyjskiemu, klucze z solą, na znak iż miasto jest otwarte, jednocześnie prosząc o zabezpieczenie jego mieszkańców przed żołnierzami. Niestety co 5 dni żołnierze kozaccy stacjonujący w Krynicy, wpadali do Muszyny i nękali mieszkańców. Stacjonując w Krynicy, pomylili Muszynę z Muszynką przez którą mieli udać się na Węgry.
Między 3 a 4 dniem wojska Kozackie łupiły i gwałciły miejscową ludność.
5 i 7 grudnia 1914r Rozpoczęły się działania zaczepne wojsk Austro-Węgierskich. Pod Mikową i na Baszcie dochodziło do wymiany ognia patroli rosyjskich z austro-węgierskimi.
8 grudnia, oddziały Kozackie z Krynicy wycofały się po stoczeniu potyczki pod Powroźnikiem z oddziałami Austro-Węgierskimi. Do wymiany ognia doszło również w okolicy Słotwin.
Pod Leluchowem, z pociągów została wyładowana Kombinowana Dywizja Piechoty honwedów gen. dyw. Adolfa Kornhabera von Pilis i większa część 38 dywizji Piechoty honwedów gen. mjr. Paula von Nagya. Dywizja Konhabera przeszła przez przełęcz Tylicką zajmując Krynicę.
11 grudnia przelatuje w kierunku Piwnicznej samolot, który po kwadransie wraca w kierunku Preszowa.
W kolejnych miesiącach nastąpiła koncentracja wojsk węgierskich i niemieckich. Wojska wyruszyły spod Chabówki koło Żywca, i zepchnęły Rosjan aż do Gorlic, gdzie zostały ostatecznie pokonane 2maja 1915r. Muszyna w tym czasie mogła spać spokojnie, jedynie rekwizycje i głód nękały mieszkańców.
W 1917r do Muszyny przybył oddział saperów I Brygady Legionów Polskich by zbudować pierwszy most na potoku Szczawniczek, przez który można by przejeżdżać i przechodzić na Mikową w kierunku Milika. Niestety po dziś dzień nie ma tablicy upamiętniającej to wydarzenie. W 1918r Józef Piłsudski zostaje internowany i wraz z swoim oddziałem trafia do twierdzy Magdeburg pod Berlin. Nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości po 123 latach nieobecności na mapach świata, nikną. I nagle następuje wielki ,,wybuch'' jak to wszyscy twierdzili, ponieważ w przeciągu 2 tygodni 31października 1918r pierwszy odzywa się Kraków, tydzień później Lublin i 1 listopada Warszawa. Następuje powstanie i Polska jak feniks z popiołów odradza się na nowo.
( planowane pozyskanie zgód na przeszukanie terenów wokół mostu ,,Powstańców'')
Komentarze
Prześlij komentarz